fbpx

TRENUTNI PROJEKTI

Mirovno izobraževanje v akciji: ustvarjanje trajnostne prihodnost

V novembru 2024, smo začeli z novim projektom pod vodstvom MTÜ Mondo iz Estonije, pod pokroviteljstvom Evropske Unije, programa Erasmus+. In sicer, projekt z naslovom ‘’Mirovno izobraževanje v akciji: ustvarjanje trajnostne prihodnosti’’ (Peace Education in Action: Creating Sustainable Futures) se navezuje na problematike družbenih izzivov, kot sta občutek strahu, porast konfliktov in pomanjkanje vključujočega dialoga v naših skupnostih. Povod za naslavljanje tovrstne problematike so predvsem nemiri in izzivi po svetu, ki izhajajo iz različnih pogledov in konfliktov.

Projekt aplira na malde, s tem ko podpira dvig kakovosti, inovativnosti in prepoznavnosti mladinskega dela. Namen projekta je spodbujati mirovno vzgojo med mladinskimi delavci v partnerskih državah (Estoniji, na Finskem, v Sloveniji in Gruziji) – krepitev zmogljivosti za spodbujanje miru, demokracije in socialne kohezije v njihovih skupnostih. Tako verjamemo, da je Mirovna vzgoja močno orodje za opremljanje posameznikov, zlasti mladih in mladinskih delavcev, z veščinami in načinom razmišljanja, potrebnim za aktivno sodelovanje pri reševanju konfliktov, spodbujanja dialoga in grajenja prožne in harmonične (demokratične) družbe. 

V obdobju trajanja projekta, to je 30 mesecev, se bomo osredotočili na inovativne pristope k mirovni vzgoji, pri čemer bomo izkoristili strokovno znanje koalicije mednarodnih partnerjev. Dogodki za krepitev zmogljivosti, tečaji mirovne vzgoje na lokalni ravni in intervencije v skupnosti neposredno bodo obravnavale identificirane probleme in prispevale k širšemu cilju izgradnje mreže informiranih in angažiranih mladinskih delavcev. 

Kaj lahko pričakujete? Povečana kakovost in inovativnost mladinskega dela, saj se bodo imeli maldisnki delavci tudi v Sloveniji, možnost izobraževati preko tečaje mirovne vzgoje in treningov ‘’Democray Fitness’’. Poleg tega bomo partnerji projekta zagotovoli platformo za izmenjavo inovativnih pristopov in organizacijskih strategij. Nenezadnje, bodo mladi lahko uživali v mirovnih akcijskih prostorih v urbanih območjih, skupaj s skupno razvitimi interaktivnimi delavnicami.

Ta projekt je podprt s strani programa Erasmus+ Evropske unije.

Obdobje trajanja projekta:

01/11/2024 – 30/04/2027

 

Sodelujoče države:

Estonija, Finska, Gruzija, Slovenija

 

Financer:

Evropska komisija v okviru programa Erasmus+ 2021 – 2027

 

Partnerji projekta:

MONDO MTU – NGO MONDO (Tallinn, Estonija)

World of Tolerance (Tbilisi, Gruzija)

MITTETULUNDUSUHING SHOKKIN GROUP (Tallinn, Estonija)

KAAKKOIS-SUOMEN AMMATTIKORKEAKOULU OY (Mikkeli, Finska)

Inštitut Središče zagovorništva (Ljubljana, Slovenija)

Art MINDS: Vključevanje manjšin z digitalnim pripovedovanjem zgodb

Art MINDS: Vključevanje manjšin z digitalnim pripovedovanjem zgodb je projekt, katerega cilj je opremiti izobraževalce odraslih z novimi metodami vključevanja manjšin (Romov, beguncev in migrantov), ki temeljijo na vrednotenju kulturne dediščine manjšin in metodi digitalnega pripovedovanja zgodb.

Projektni partnerji iz Avstrije, Madeire in Slovenije so si zastavili cilj razviti digitalno platformo s 30 digitalnimi zgodbami, ki bo služila kot ”muzej” vzajemnega vpliva manjšinske in večinske kulture v Avstriji, na Portugalskem in v Sloveniji. Projekt obravnava vključevanje in raznolikost, ustvarjanje priložnosti za učenje, upravljanje digitalnih sprememb, premostitev medkulturnih razlik, razvoj digitalnih spretnosti in spodbujanje kulturne dediščine. Cilj projekta je pozitivno vplivati na te prednostne naloge in prispevati k bolj vključujoči in povezani evropski družbi.

Projekt cilja k izmenjava najboljših praks pri spodbujanju kulturne dediščine etničnih manjšin v okviru svoje države in regije, medtem ko spodbuja medkulturne izmenjave z vključevanjem manjšin in digitalnim pripovedovanjem zgodb. Namen projekta je  izboljšanje socialne vključenosti manjšin z razvojem digitalnih spretnosti. Prav tako projekt cilja na spodbujanje samoučinkovitosti in samozavesti manjšin z vrednotenjem njihove kulturne dediščine. Nenazadnje, se projekt bori za izboljšanje spretnosti izobraževalcev na področju medkulturnih učnih pristopov in digitalnega pripovedovanja zgodb, ter razvoja in krepitve evropskih mrež za medkulturni dialog in vključevanje manjšin. Med tem, pa partnerji projekta urvrajajo pomembne priložnosti za učenje in spreminjanje odnosa med kulturami.

Obdobje trajanja projekta:

01/01/2024 – 30/06/2025

 

Sodelujoče države:

Avstrija, Portugalska – Madeira, Slovenija

 

Financer:

Evropska komisija v okviru programa Erasmus+ 2021-2027

 

Partnerji:

Romski center za izobraževanje odraslih Gradiščanska (Eisenstadt, Avstrija)

ASSOCIAÇÃO MY MADEIRA ISLAND (Funchal, Madeira)

Inštitut Središče zagovorništva (Ljubljana, Slovenija)

sl_SISlovenian